Zmiany w EPU (elektroniczne postępowanie upominawcze) – czy są korzystne dla wierzycieli?
Windykacja należności sądowych w branży transportowo – spedycyjnej nastręcza wiele problemów związanych m.in. z szybkością postępowania sądowego, kosztami takiego postępowania czy też wypłacalnością kontrahenta.
Od wielu lat w systemie prawnym funkcjonuje elektroniczne postępowanie upominawcze zwane w skrócie EPU, które jest alternatywnym postępowaniem sądowym w stosunku do tradycyjnego postępowania.
Kilka miesięcy temu ustawodawca wprowadził do ww. postępowania liczne zmiany, które powodują, że oprócz mniejszej opłaty sądowej od pozwu niż w postępowaniu tradycyjnym, powód narażony jest na wiele niedogodności związanych z prowadzeniem sporu.
Dlatego potocznie ww. postępowanie zostało nazwane postępowaniem dotyczącym niespornych należności (a więc takich od których pozwany – dłużnik nie wniósł sprzeciwu). Poniżej kilka kwestii o których musi wiedzieć powód przed wytoczeniem powództwa.
W przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej.
Różnica jest kolosalna, albowiem w chwili obecnej Sąd po prostu umarza postępowanie – czyli żądanie powoda nie podlega rozpoznaniu. Natomiast we wcześniejszym stanie prawnym sąd przekazywał sprawę do sądu właściwości ogólnej dłużnika i sprawa była rozpoznawana na ogólnych zasadach (postępowanie nadal się toczyło).
Wystarczy, że dłużnik napisze jedno zdanie, iż nie zgadza się z żądaniem pozwu:
Podobnie jak wyżej w przypadku umorzenia postępowania nie dochodzi do rozpoznania merytorycznego przez sąd sprawy. Ustawodawca zrezygnował przy tym z możliwości prowadzenia dalszego postępowania, albowiem sprawa nie zostaje przekazana do sądu właściwego według siedziby pozwanego (jak było to we wcześniejszym stanie prawnym).
Powyższe ma ogromne znaczenie dla powoda, albowiem w przypadku złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty nie otrzyma zwrotu kosztów postępowania:
Umorzenie postępowania na skutek złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty daje możliwość powodowi wystąpienia do Sądu z tradycyjnym pozwem w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o umorzeniu postępowania:
Powyższe oznacza, iż powód wybierając EPU jako postępowanie do rozpatrzenia jego sprawy narażony jest na wniesienie 2 powództw o to samo w krótkich odstępach czasu – co negatywnie wpływa na sytuację procesową powoda. Brak natomiast reakcji ze strony powoda tj. brak złożenia powództwa ww. terminie może dodatkowo powodować następujące skutki:
Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż windykacja należności na drodze sądowej z wykorzystaniem EPU jest narażona na wiele przeszkód natury formalnej – co niewątpliwie wpływa na efektywność działań podejmowanych przez wierzyciela.
Windykacja sądowa jest wiodącym obszarem działalności Naszej Kancelarii. Zapraszamy do kontaktu w celu poznania Nas bliżej w zakresie m.in. windykacji przedsądowej, windykacji sądowej oraz windykacji egzekucyjnej.
Zapraszamy do kontaktu: