Okres przedświątecznych zakupów to idealny czas dla osób które poprzez m.in. internet próbują oszukać konsumentów i wyłudzić od nich pieniądze. Atrakcyjna cena, szyba dostawa oraz brak kolejek sprawia, iż coraz więcej osób wybiera prezenty świąteczne za pomocą sklepów internetowych. W związku z tym aby zakupy były bezpiecznie, należy przy wyborze sklepu kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedawcy. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Następnie zapoznajmy się z regulaminem sklepu. Ewentualnie, w przypadku wątpliwości, skontaktujmy się z wybranym sklepem. Brak odpowiedzi ze strony sprzedawcy powinien stanowić ostrzeżenie dla konsumenta przed dokonaniem zakupów w wybranym sklepie.
Kancelaria również przypomina, iż poświąteczne, sezonowe wyprzedaże nie dają sprzedawcy żadnych uprawnień do ograniczania przysługujących konsumentom praw. W związku z tym towar kupiony na promocji lub wyprzedaży po obniżonej cenie jest towarem „pełnowartościowym”. Tym samym podlega reklamacji w przypadku jego wadliwości. Na marginesie wskazać należy, iż nie wolno mylić reklamacji z prawem do zwrotu towaru, albowiem prawo do zwrotu produktu gdy nie posiada on żadnych wad (np. gdy produkt się nie spodobał) jest często stosowanym przywilejem przez sprzedawców, który nie wynika z żadnej ustawy. W związku z tym sprzedawca może zamieścić w sklepie informacje: „towar zakupiony na wyprzedaży nie podlega zwrotowi”.
Podkreślić należy, iż wbrew istniejącemu „mitowi” do złożenia reklamacji nie jest potrzebny paragon – obowiązek taki nie wynika z ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu Cywilnego. Jednakże posiadanie dowodu zakupu niewątpliwe usprawnia przeprowadzenie procedury reklamacji. Nadmienić należy, iż za dowód zakupu można uznać m.in. paragon, fakturę Vat, wyciąg z konta bankowego oraz zeznania świadków.
Zapraszamy do kontaktu: